bestsellery, Książki

„Wiedźmin” – ponadczasowy bestseller

„Wiedźmin” jako światowy debiut Andrzeja Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski, jako autor wielu opowiadań, powieści, a nawet przewodnika po świecie fantasy odbił się na stronach polskiej literatury. Jednak Wiedźmin. Tom 1 – 8. Pakiet jako seria jest zdecydowanie jego najbardziej cenionym i rozchwytywanym utworem, jaki stworzył. Pisarz urodził się w Łodzi, dwudziestego pierwszego czerwca 1948 roku, gdzie również dorastał i zaczął tworzyć. Z wykształcenia ekonomista, odnalazł się jednak w skomplikowanym świecie fantasy tworząc swoje własne uniwersum, które w formie opowiadań ukazywało się na łamach miesięcznika „Fantasy”, na których zyskał zainteresowanie i popularność wśród odbiorców. Zachwycił czytelników swoim światem Neverlandu, głównym bohaterem Gerailtem z Rivii (w skrócie zabójcą potworów, wytrenowanym w soim fachu), a nawet pobocznymi postaciami takimi jak Yennefer czy Ciri. W tym świecie wiedźmin stara się chronić swoich przyjaciół i naturalny porządek, który jest bezustannie zakłócany przez pęd świata. Geralt odbywa swoje przygody w trakcie inwazji Cesarstwa Nilfgaardu na królestwa z północy.

Jego utwory zostały  przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków, czyniąc serię „Wiedźmin” rozchwytywaną i uwielbianą na całym świecie. Seria doczekała się wielu adaptacji, między innymi serialu telewizyjnego, filmu pełnometrażowego, a także gier. Znalazła się gra karciana, fabularna, a nawet RPG. Ta ostatnia również zyskała ogromną popularność po wydaniu przez CD Project RED z siedzibą w Warszawie. W Gdyni natomiast w 2017 roku wydano bazujący na powieści musical. Niedługo na strony popularnego serwisu Netflix trafić następna z kolei adaptacja w formie serialu na podstawie powieści, z pomocą samego Andrzeja Sapkowskiego w roli doradcy. Zdaniem czytelników bez względu na to, czy są fanami wszelkich adaptacji czy nie – same powieści wciągają czytelnika głęboko do świata Neverlandu od pierwszych do ostatnich stron powieści, tworząc niesamowite napięcie, uczucie grozy i utrzymuje uwagę do samego końca. Głębokie opisy lokalizacji, krain i królestw tworzą ich niesamowicie szczegółowy i rozbudowany opis, dając odbiorcy najlepsze możliwe wyobrażenie świata, który stworzył Sapkowski.

 

Seria opowiadań i powieści Sapkowskiego

Saga historii o Geraltcie zakrawa na pięć tomów powieści tworzących sagę, jak i również na opowiadania:

– Ostatnie życzenie

– Miecz przeznaczenia

– Sezon burz

Właściwa seria zawiera się w pięciu tomach wydanych przez wydawnictwo superNOWA, wydanych w latach 1994-1995, następujących po sobie rok po roku:

– 1994 rok – „Krew elfów”

– 1995 rok – „Czas pogardy”

– 1996  rok- „Chrzest ognia”

– 1997 rok – „Wieża Jaskółki”

– 1999 rok – „Pani Jeziora”